Cilt Alt Tonu Nedir?

“Cilt Alt Tonu” genellikle cilt renginin alt tonunu ifade eder ve cildin alt tonu, cildin yüzeyindeki renk tonundan farklıdır. Cilt alt tonu, cildin altındaki melanin, hemoglobin ve karotenoid miktarı gibi faktörlere bağlı olarak belirlenir. Cilt alt tonu genellikle sıcak (altın sarısı, portakal tonları) veya soğuk (pembe, mavi tonları) olarak tanımlanır. Cilt alt tonunuzu belirlemek, doğru renkli fondöten, allık ve diğer cilt ürünlerini ve kıyafetlerinizi seçmenize yardımcı olabilir.

Daha detaylı açıklamak gerekirse,

Cilt alt tonu, cildin altındaki pigmentasyona bağlı olarak belirlenen üç temel kategoriye ayrılabilir:

  1. Sıcak alt ton: Sıcak alt tonlu insanların ciltleri genellikle altın sarısı, turuncu veya kırmızı alt tonlar içerir. Bu alt tonun bir göstergesi, cilt üzerinde açık renkli bir toprak tonunun görünmesidir. Sıcak alt tonlu insanlar genellikle güneş ışınlarına daha fazla maruz kalmışlardır ve ciltleri bronzlaşırken altın ve turuncu tonlar kazanır.
  2. Soğuk alt ton: Soğuk alt tonlu insanların ciltleri genellikle pembemsi, kırmızı veya mavi alt tonlar içerir. Bu alt tonun bir göstergesi, cilt üzerinde açık renkli bir gümüş tonunun görünmesidir. Soğuk alt tonlu insanlar genellikle güneş ışınlarından daha az etkilenir ve ciltleri bronzlaşırken daha çok pembe ve kırmızı tonlar kazanır.
  3. Nötr alt ton: Nötr alt tonlu insanlar, sıcak veya soğuk alt tonlarının belirgin olmadığı bir alt tona sahiptir. Bu alt tonun bir göstergesi, cilt üzerinde nötr veya doğal bir renk tonunun görünmesidir. Nötr alt tonlu insanlar, hem sıcak hem de soğuk tonlara sahip ürünleri kullanabilirler.

Cilt alt tonunun belirlenmesi, uygun renkli kozmetik ürünlerinin seçilmesinde önemlidir. Örneğin, cildinize uygun bir fondöten seçerken, cilt alt tonunuzu belirlemeniz gerekmektedir. Eğer sıcak alt tonluysanız, sarı alt tonlu bir fondöten seçmeniz daha uygun olacaktır. Soğuk alt tonluysanız, pembemsi bir fondöten tercih etmelisiniz. Nötr alt tonlu insanlar ise, nötr bir alt tonlu fondöten kullanabilirler.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top